Maïsvoorraden VS record hoog
De handelsactiviteiten waren donderdag bepekt tot de publicatie van het Wasde-rapport. Deze beschouwing van de commodities door de USDA, werd in de namiddag gepubliceerd waarna de beurzen 'los gingen' en reageerden op de consumptie-, productie- en voorraadcijfers.
Wasde was redelijk neutraal voor tarwe. De markt had geanticipeerd op een downgrade van de Australische productie met 1,5 miljoen ton naar 20 miljoen ton. Wasde bleef onveranderd. Wel werd de productie in Rusland nogmaals positief aangepast met 1 miljoen ton tot 33 miljoen ton. Voor Chicago woog nog de toenemende VS-export mee. Voornamelijk werd dit onderbouwd door de recente order uit Irak van 500k harde tarwe.
De mondiale stock/use: 36.15% (-0.10% m/m).
De tarwecijfers werden weliswaar neutraal/positief ontvangen maar het tarwe-sentiment werd volledig overruled door de twee andere componenten in het graancomplex, mais en soja.
In de poll was er een positieve aanpassing van de maïs yield in de VS voorspeld. De verhoging was maar liefst 3,6 bu/acre, veel hoger dan de verwachte correctie van 0,5 bu/acre. Het brengt de yield op 175,4 bu/acre, record hoog. Ook de stocks komen op een record sinds het seizoen 1987/88, op 63,2 miljoen ton. Door de hogere yield in de VS stijgt de Amerikaanse productie met 7,5 miljoen ton tot 370,3 miljoen ton. De mondiale productie stijgt met 5,5 miljoen ton. Oekraïne levert namelijk 2 miljoen ton in (25 miljoen ton).
De mondiale stock/use: 19,11% (+0,73%).
De markt was ingesteld op een lichte negatieve correctie van de soja yield in de VS, maar de productie bleef onveranderd op 49,5 bu/acre. Daarmee werd de deur voor de bears in soja weer geopend. Chicago sloot voor soja ruim 1% lager. Wasde verhoogde de Braziliaanse productie met 1 miljoen ton tot 108 miljoen ton. Aan de consumptie kant werd de Chinese vraag weer naar boven aangepast.
De mondiale stock/use: 28,38% (+0,49%).
GASC, het Egyptische overheidsbureau voor de grondstoffen, kocht deze week in een tender 120k ton van Russische handelshuizen voor 210 $/t C&F. Ruim 3 $/t goedkoper dan de voorlaatste tender van 10 oktober, die ook door Rusland werd ingevuld.
Amerikaanse exportcijfers waren afgelopen week bevredigend voor het graancomplex in de VS. De wekelijkse Europese cijfers blijven echter ver achter bij de geagendeerde balans met 7 miljoen ton (-25% y/y).
Matif tarwe december €160,50 (=)
Rouen fysiek €156,50 (=)
JB © De Vries & Westermann B.V.

