Flinke correctie van het Poolse areaal
Werd er kort geleden nog vanuit gegaan dat het areaal in Polen voor oogst 2014 uit zou komen op 340.000 hectare, uit de laatste informatie van het Pools Centraal Bureau voor Statistiek blijkt er juist een flinke daling van het areaal zou zijn geweest. Werd het definitieve areaal in oogstjaar 2013 nog vastgesteld op bijna 350.000 hectare voor dit oogstjaar is dat net iets minder dan 270.000 hectare, een daling van ruim 20%. In minder dan 10 jaar is het areaal in Polen met de helft afgenomen, zo werd er in oogstjaar 2004 nog 700.000 hectare aardappelen geteeld in bijv. oogstjaar 2008 was dat nog 550.000 hectare.
Het Pools Centraal Bureau voor Statistiek schat in, dat na een zeer gunstig verlopen groeiseizoen, de gemiddelde opbrengst per hectare uit gaat komen op ca. 25 ton ruim. De totale aardappeloogst is daarmee met 6,6 miljoen ton 700.000 ton lager uit dan in oogstjaar 2013. In eerdere berichten werd nog uitgegaan van 1 miljoen ton meer op het totaalcijfer!
Feit is wel dat er de laatste jaren een enorme afname is geweest van het areaal van aardappelen met bestemming naar o.a. voer en alcohol . Werd er bijv. in seizoen 2009/2010 nog 2,6 miljoen ton voeraardappelen geoogst, voor dit seizoen is de verwachting dat de oogst voeraardappelen uitkomt op 1 miljoen ton. Het areaal voor de fritesaardappelteelt neemt daarentegen flink toe. De Poolse professionele aardappelteler is dan uitgegroeid tot een volwaardige concurrent van zijn collega’s uit o.a. Duitsland en Nederland .
De verwachtingen qua prijsontwikkeling zijn gezien de actuele situatie in de aardappelmarkt in West-Europa verre van positief. De nog altijd geblokkeerde rechtstreekse afzetmogelijkheid naar Rusland helpt daar ook niet bij. De gemiddelde marktprijs is inmiddels gezakt naar de helft van het niveau van vorig seizoen.
Bron; Aardappel.info

