Graanmarkten in rustig vaarwater
Ook dinsdag was er weinig fundamenteel nieuws. Wel werden er weer een aantal tenders aangekondigd. Tunesië schreef een tender uit, levering eind december tot eind januari voor 92.000 ton maaltarwe en 75.000 ton gerst. Jordanië meldt zich voor levering van 100.000 ton harde tarwe en Qatar schreef een tender uit van 40.000 ton maaltarwe. Het zijn geen opzienbarende ontwikkelingen waarop de graanmarkten nieuwe sentimenten ontwikkelen, maar een bevestiging van de business as usual.
Opmerkelijk zijn wel de data vanuit Oekraïne. Door de negatieve economische Oekraïense ontwikkeling wordt er vaak een link gelegd met de eventuele negatieve gevolgen voor de Oekraïense commodity’s. Maar de praktijk is tot op heden weerbarstig. Het land heeft 6.4 miljoen hectare wintertarwe gezaaid, een uitbreiding van 4.9 procent ten opzichte van 2013/14. Ook de graanexport is in de periode 1 juli tot 17 november met bijna 3 miljoen ton tarwe gestegen tot 14 miljoen ton.
Het Amerikaanse Crop Progress liet geen verrassingen zien. Nog 11 procent maïs en 6 procent van de bonen moeten nog worden geoogst. De wintertarwe in is op 5 procent na gezaaid en de conditie van de planten blijft consistent op 60 procent.
De termijnmarkten bewogen zich hoofdzakelijk zijwaarts met een licht negatief accent.
Matif tarwe januari €173.25 (-€0.25)
JB

