Aardappeltermijnmarkt van 02 t/m 08 nov. 2010
De bodem van de april 2011 notering lijkt op een wat hoger niveau te komen. Na eerdere "dipjes" in de laatste weken werd er een bodem gelegd op € 22,50, € 23,50, € 24,50 en nu deze week (44) € 25,50. Nadat het laagste niveau werd aangetikt, herstelde de markt waarbij de bovenkant van de notering momenteel rond het € 27,00 niveau ligt. De handelsrange wordt dus krapper naarmate alle informatie qua Europese hectareopbrengst, kwaliteit, actuele exportmogelijkheden etc. in de markt is verwerkt. Met het eind van de af land periode in zicht, zal de fysieke handel in droge aardappelen voor directe maar ook latere levering de richting van de april 2011 notering gaan bepalen. De wekelijkse cash settlement die binnenkort wordt genoteerd, zal de marge aangeven en daarmee de verwachtingswaarde tussen de fysieke markt en de actuele termijnkoers.
De afgelopen periode was er rond het € 27,00 niveau veel aanbod. Desondanks bleef de notering een aantal dagen rond het € 26,50 niveau hangen. Pas aan het einde van de vorige week zakte de markt terug naar € 26,00. Vrijdag, 5 november werden de eerste contracten verhandeld op gemiddeld € 25,80. Na een dip op € 25,50 herstelde de markt zich naar € 26,00 om vervolgens toch weer te zakken naar € 25,80, tevens slotnotering. Maandag, 8 november opende de markt toch weer wat hoger (€ 26,20). Het was opmerkelijk hoeveel contracten er die dag op € 26,30 werden verhandeld. De slotnotering kwam uit op € 26,40.
Aardappelinfo Nederland
Hoewel de oogstomstandigheden verre van ideaal zijn wordt er zo goed en kwaad als het gaat elke dag toch wat gerooid. Een rondgang langs de "velden" leert dat nog altijd zo’n 5 à 7% van het areaal van de hoofdoogst gerooid moet worden. In het meest westelijke deel van de provincie Zeeland moeten verhoudingsgewijs nog de meeste aardappelen worden gerooid.
Insiders menen dat uiteindelijk niet alle aardappelen uit de grond gaan komen. Naast het feit dat een aantal percelen zullen worden afgeschreven is er ook uitval door het niet rooien van bijv. spuitsporen en/of lager gelegen plekken op een perceel.
De eerste notering voor "buiten HAFPAL" industrie zand/klei 40 mm opw fritesgeschikt wit- en geelvlezige droge fritesaardappelen is een feit. Daarmee lijkt er eindelijk wat schot te komen in de handel van droog uit de schuur te leveren fritesaardappelen.
Het aanbod af land blijft nog aanzienlijk. Aan de gemiddelde dagmarktprijs verandert er t.o.v. de voorgaande week niet zoveel. Zo blijft de fysieke marktprijs tussen € 15,00 (Bintje) en € 17,00 (Innovator) per 100 kg af hangen.
De vraag naar droge aardappelen is groot terwijl het aanbod nog altijd beperkt is. Voor bijv. levering december is er door telers voor minder dan € 20,00 per 100 kg af weinig bereidheid aanbod te geven. Wel wordt er door teler en afnemer getracht tot zaken te komen op basis van participatieafspraken voor bijv. levering februari/maart 2011.
De meer dan goede exportafzet naar Rusland blijft alle belanghebbenden in de markt bezighouden. Veel aardappelen met een in eerste instantie fritesbestemming worden nu voor export gereedgemaakt. Naast de afzet op Rusland nemen de aanvragen vanuit m.n. het Afrikaanse continent toe. Daarbij valt op dat de flink hogere marktprijs t.o.v. voorgaande seizoenen de koper niet direct afschrikt.
Stemming; vast.
Aardappelinfo. Duitsland
Vrijwel alle aardappelen van de hoofdoogst zijn gerooid. De kleinere aardappeloogst met een totaal van 9,5 miljoen ton t.o.v. 11,8 miljoen ton in 2009 is het gevolg van de moeizame groeiomstandigheden in de noordelijk gelegen teeltgebieden van Duitsland. Met name in het westelijke deel van Niedersachsen valt de gemiddelde hectareopbrengst flink lager uit t.o.v. het meerjarig gemiddelde. In een andere grote aardappeldeelstaat Rheinland zijn insiders niet ontevreden over de aardappeloogst.
Nu de aardappelen achter de planken liggen, is het wachten op de kwaliteitsontwikkeling van het product. In bijv. de oostelijke deelstaten zijn veel aardappelen onder natte omstandigheden gerooid en zal het uiterst lastig worden om het product de winter door te krijgen.
Er is, mede door de goede exportvraag, sprake van een vaste marktstemming in zowel het tafelaardappel- als het fritesaardappelsegment. De laatste af land geleverde 40 mm opw. fritesaardappelen worden verhandeld voor € 14,50 à € 16,00 per 100 kg af.
Het aanbod droog uit de schuur is nog uiterst beperkt. De indicatie voor droge fritesaardappelen ligt, afhankelijk van ras en kwaliteit, tussen € 16,00 en € 18,00 per 100 kg af. Voor levering eind november en december is de indicatieprijs voor 40 mm opw. Ramos en Innovator € 20,00 per 100 kg af teler.
De binnenlandse afzet van tafelaardappelen loopt goed. Dit is terug te zien in de dagprijs die momenteel ruim € 10,00 hoger ligt dan vorig jaar rond dezelfde periode. Voor "ronde soorten" als 35 mm opw. Solara en Marabel ligt de marktprijs tussen € 21,00 en € 23,00 per 100 kg af. Voor vastkokende rassen zoals bijv. Nicola is dat € 24,50. De marktprijs van 50 mm opw. tafelaardappelen van minder bekende rassen die voor export gereed gemaakt worden, ligt rond € 22,00 per 100 kg i.z. geleverd.
Hoewel ook Rusland afnemer is van Duitse aardappelen nemen de Nederlandse en Belgische exporteurs hierin het voortouw. De Duitse exporteurs richten zich momenteel met name op landen als Tsjechië en Roemenië.
Stemming; vast.
De marktontwikkelingen hebben wij met de grootst mogelijke zorgvuldigheid in deze nieuwsbrief verwerkt, aansprakelijkheid naar aanleiding van de gegevens in de nieuwsbrief sluiten wij echter uit.
Deze marktinformatie wordt u aangeboden door het Bureau Aardappelmarkt Informatie (BAI) van het Productschap Akkerbouw. Meer hierover leest u op www.aardappelinfo.nl

