Aardappeltermijnmarkt van 09 t/m 15 oktober 2012
Aan de stijging van de april 2013 notering lijkt nog altijd geen eind te komen. Donderdag 11 oktober steeg de markt naar € 29,50 nadat de eerste contracten van de dag nog werden verhandeld op € 28,40. De zeer vast aanvoelende fysieke markt bracht de termijnmarkt bijna naar € 30,00. Dat het nog niet zover is bleek wel uit de beweging van de markt op maandag 15 oktober. Na een opening op € 29,60 zakte de markt snel terug naar € 28,50 om daar uiteindelijk ook op te sluiten. Er moet in de fysieke markt qua prijsvorming nog heel wat gebeuren wil een termijnmarktnotering van € 30,00 + gerechtvaardigd zijn. Uiteindelijk zal de cash settlement op basis van de verschillende noteringen uit Duitsland, België, Nederland en Frankrijk de richting van het april 2013 contract moeten aangeven. Uitgaande van de nu bekende noteringen zal de actuele cash settlement op ca. € 21,50 kunnen uitkomen, een verschil van € 7,00 (€ 28,50 slot termijn – € 21,50 indicatieve cash settlement) met de huidige termijnmarktnotering. Als de cash settlement in het voorjaar van 2013 uitkomt op € 29,00 + dan zal dat de hoogste afwikkelprijs worden sinds de invoering van de cash settlementmethodiek. Het andere "record" werd gehaald in het voorjaar van 2007 toen de termijnmarkt van oogst 2006 afwikkelde op € 28,90.
Aardappelinfo. Nederland
In rondje lang de “velden” leert dat inmiddels zo’n 75 à 80% van het areaal aardappelen in Nederland is gerooid. De meeste problemen met de oogst als gevolg van het bij tijd en wijle wisselvallige weerbeeld zijn er in Noord-Holland, plaatselijk in het Zuidwesten van Nederland en in Zuid-Limburg.
De stemming in de actuele aardappelmarkt is onverminderd vast door de aanhoudende vraag van o.a. de Belgische verwerkers. In België liggen de telers dan ook flink achter met de oogst. In bijv. Wallonië zou maar liefst 70% van de aardappelen nog in de grond zitten.
De actuele fysieke marktprijs voor 40 mm opw. fritesgeschikte aardappelen af land geleverd zoals bijv. Bintje en Innovator is verder gestegen naar ca. € 20,00 per 100 kg.
Voor droog uit de schuur geleverde fritesgeschikte aardappelen zoals bijv. Ramos, Markies en Fontane levering november/december ligt de prijsindicatie tussen € 21,50 en € 23,00 per 100 kg af teler. Voor bijv. levering april 2013 is dat € 24,50 tot € 27,00 (Innovator).
De exporteurs hebben momenteel moeite om qua inkoop de concurrentie met de afnemers voor de fritesverwerking aan te gaan. De prijsstijging af teler van de laatste weken kan (nog) niet worden doorberekend aan de afnemers uit het Midden-Oosten, Caribische gebied of Afrika.
De vraag vanuit Engeland blijft onverminderd groot. Voor bijv. 60 mm opw. gesorteerde Maritiema van bovengemiddelde kwaliteit voor de tafelmarkt direct geleverd wordt af teler € 27,00 per 100 kg geboden, de maten 40/60 mm opw. leveren € 20,00 op.
Aardappelinfo. Engeland
Volgens het “Potato Council Grower Panel” zou eind week 41 56% van het totale areaal zijn gerooid. De rooiactiviteiten liggen ver achter t.o.v. voorgaande jaren. Zo was vorig seizoen rond dezelfde periode al ruim 100.000 hectare gerooid, 80% van het totale areaal.
Door de aanhoudende regen van de laatste weken is in het Westelijke deel van Engeland eind week 41 nog maar 10% gerooid. In de meer zuidelijk en oostelijk gelegen teeltgebieden wordt meer progressie gemaakt met de oogst.
Ook In Schotland zou nog maar 20% van de aardappelen achter de planken liggen. Momenteel (begin week 42) staan de aardappelrooimachines stil door de regen van de laatste dagen.
De telers die veelal aardappelen verbouwen op basis van een contract hebben dit seizoen grote zorgen. Door de tegenvallende hectareopbrengsten en de door het moeizame groeiseizoen hogere kosten zal naar verwachting het saldo per hectare flink gaan tegenvallen.
Er wordt de telers weinig bespaard wat betreft de groei van de aardappelgewassen. Opbrengsten per hectare die liggen tussen de 20 en 50 ton zijn geen uitzondering. De situatie wordt nog schrijnender gezien de ontwikkeling van de marktprijs van vrije aardappelen. Zo staat de gemiddelde marktprijs van vrije 45 mm gesorteerde aardappelen t.o.v. vorige week wel iets onder druk maar wordt er nog altijd ruim
€ 30,00 per 100 kg franco gemaakt. De contractteler heeft echter niks te verkopen.
Naast het feit dat de gemiddelde hectareopbrengst flink tegenvalt is het areaal in Engeland ook flink afgenomen (121.300 ha. tegen 127.000 ha. in '11) waardoor er een tekort is aan goede aardappelen (frites en tafel). De laatste weken is er fors ingekocht op het vasteland. Veel is er bijv. uit België gehaald maar nu ook daar de marktprijzen tot boven het € 20,00 per kg 100 af niveau zijn gestegen wordt de vraag meer verlegd naar Nederland maar ook Duitsland.
Stemming; vast.
Bron: www.aardappelinfo.nl

