Aardappeltermijnmarkt van 28 februari t/m 05 maart 2012
De notering van het april 2012 contract is maandag 5 maart op het laagste punt tot op heden dit seizoen (€ 5,60) gesloten. Het eerdere "laagterecord" werd in november (€ 6,40) gehaald. In de tussentijd is de markt weer gestegen naar net boven het € 8,00 niveau om vervolgens m.n. de afgelopen 4 weken terug te zakken naar het tot nu toe absolute dieptepunt. De tijd begint te dringen voor het april 2012 contract. Met een lagere cash settlement voor week 9 (€ 4,70 – € 0,20) neemt het vertrouwen in een enigszins goede afloop verder af. Voor deze week is de verwachting dat de cash settlement nog weer wat zal zakken nu vrijdag 2 maart de Belgapomnotering en Franse SNM voor 35 mm opw. Bintje gemiddeld € 0,30 lager uitpakten. Er zijn nog 8 weken te gaan voor afwikkeling. Met een cash settlement van ca. € 4,60 voor de komende week en een april 2012 notering op € 5,60 bedraagt de premie € 1,00. De premie tussen de te verwachten cash settlement (ca. € 4,60) en de juninotering is nog ruim € 2,50. De slotnotering voor het junicontract kwam vrijdag namelijk uit op € 7,20. Gezien de toename van de omzet op het junicontract worden er posities doorgerold van april naar juni met ca. € 1,70 verschil.
De omzet voor het april 2013 contract neemt duidelijk toe. De meeste zaken worden momenteel op of net boven het € 14,00 niveau gedaan. Op een wat hogere marktprijs (richting het € 15,00 niveau) zullen indekkers de termijnmarkt weten te vinden. Er lijkt wat koopbelangstelling te zijn op en net onder het € 14,00 niveau wat op zich niet onlogisch is. Het areaal in de EU-5 landen (België, Engeland, Duitsland, Frankrijk en Nederland) voor 2012 zal volgens de laatste verwachtingen wat afnemen t.o.v. oogstjaar 2011 en ook is het niet aannemelijk dat de absolute topoogst van vorig seizoen weer gehaald gaat worden.
Aardappelinfo. Nederland
Hoewel er in de actuele aardappelmarkt t.o.v. de voorgaande weken niet zoveel verandert lijken de door de afnemers gegeven biedingen momenteel toch op een wat lager niveau te liggen. Dat wil niet zeggen dat er op deze biedprijzen volumematig veel zaken worden gedaan maar de stemming wordt er niet beter op.
Gelet op de negatieve marktbeweging van de termijnmarkt oogst 2011 en het vorderen van het qua prijsontwikkeling moeizaam verlopende bewaarseizoen ziet het er voor de komende weken niet rooskleurig uit.
De gemiddelde marktprijs van 40 mm opw. fritesaardappelen ligt tussen € 4,00 per 100 kg voor Asterix, € 4,25 voor Fontane en Ramos tot € 4,75 voor Innovator.
Er is momenteel wel meer belangstelling voor wat fijnere partijen vanwege de vraag naar de maat 40/50 mm. De enige notering op de beurs van Rotterdam die deze week (10) wat hoger uitpakte was dan ook die van de “kleintjes”. Voor bijv. een fijne partij goede kwaliteit Bintje zou gemakkelijk tot € 4,75 per 100 kg af teler gemaakt kunnen worden.
De handel in fritesaardappelen levering later in het seizoen (mei/juni) blijft ook een moeizaam verhaal. De afnemers hebben dit seizoen de ervaring dat de aardappelen voor weinig geld in de dagmarkt te koop zijn. Veel aanleiding om premie te betalen voor bijv. levering mei of juni is er niet.
Toch melden insiders dat de kwaliteit, mede afhankelijk van de bewaaromstandigheden (warm voorjaar), nog een probleem kan worden. Er zullen wellicht voldoende aardappelen in aanbod zijn maar doordat er tegen die tijd gezocht gaat worden naar de zogenaamde “krenten uit de pap” wat de kwaliteit van de aardappelen betreft, kan er nog een positieve schwung komen in de marktprijs.
Stemming; flauw.
Aardappelinfo België
De aardappelmarkt is momenteel lastig te peilen. Doordat er zo weinig handel wordt gedaan is het moeilijk gevoel te krijgen hoe de markt ervoor staat.
De exporteurs hebben zelden zo'n slecht seizoen en de verwachting is dat er weinig verbetering komt. Vanuit m.n. Oost-Europa wordt er wel wat geïnformeerd maar voor acceptabele prijzen komt men niet tot zaken. Tot op heden zijn er geen signalen dat de pittige winterperiode heeft gezorgd voor het wegvallen van aardappelen uit de voorraad. Het wachten is op betere tijden maar dat doen de Franse en Nederlandse collega's ook. De exporteurs gaan dan ook uit van een verloren seizoen.
In de markt van fritesaardappelen ligt de gemiddelde marktprijs rond € 3,75 per 100 kg. Dinsdag 28 februari noteerde PCA voor 35 mm opw. Bintje € 0,25 per 100 kg lager en kwam uit op € 3,50 tot € 4,00. De Belgapomnotering van week 9 liet een aan de PCA notering vergelijkbare daling zien en kwam uit op € 3,50 per 100 kg excl. BTW.
Voor andere rassen zoals Fontane en Challenger wordt momenteel tot € 4,25 per 100 kg af teler geboden. De inschatting van insiders is dat de marktprijs momenteel aan de onderkant noteert. Vraag is wel wat het effect van een vroeg voorjaar zal zijn als er toch weer wat ongecontroleerd aanbod komt van partijen met een kwaliteitsprobleem.
Stemming; flauw.
De marktontwikkelingen hebben wij met de grootst mogelijke zorgvuldigheid in deze nieuwsbrief verwerkt, aansprakelijkheid naar aanleiding van de gegevens in de nieuwsbrief sluiten wij echter uit.
Deze marktinformatie wordt u aangeboden door het Bureau Aardappelmarkt Informatie (BAI) van het Productschap Akkerbouw. Meer hierover leest u op www.aardappelinfo.nl

