Opheffing schap brengt exportpositie in gevaar
Opheffing schap brengt exportpositie in gevaar
Dronten – De opheffing van het Productschap Akkerbouw (PA) brengt de exportpositie van Nederland in gevaar. Het productschap kent verordeningen die de kwaliteit bewaken.
Opheffing schap brengt exportpositie in gevaar
Die verordeningen gelden niet meer vanaf 1 januari 2014 als het PA op houdt te bestaan.
Voorzitter Jaap Haanstra van LTO-Akkerbouw realiseert zich dat het besluit van het kabinet onomkeerbaar is, zei hij in Dronten op een bijeenkomst van de beursvereniging LNCN. “Het stelt me diep teleur. Er verdwijnen verordeningen die belangrijk zijn voor de akkerbouw, zoals die voor de voedselveiligheid, aardappelmoeheid, wratziekte, phytophthora, valse meeldauw, knolcyperus en pootaardappelen. Veel verordeningen zijn er op gericht de kwaliteit van het Nederlandse akkerbouwproduct te waarborgen.”
Het is de vraag in hoeverre het ministerie van Economische Zaken die vaak bovenwettelijke verordeningen overneemt. Haanstra hoopt dat het nieuwe EU-landbouwbeleid uitkomst biedt. “Landbouwcommissaris Ciolos wil meer ruimte voor producentenverenigingen en interbranche-organisaties. Die moeten bij een bepaalde meerderheid regels kunnen opstellen die de overheid algemeen bindend verklaart. Het is echter de vraag of dit voorstel het haalt in de onderhandelingen over het nieuwe GLB.”
Ook directeur René van Diepen van de Nederlandse Aardappel Organisatie maakt zich zorgen. “De regering wil 40 miljoen euro bezuinigen op het netwerk van landbouwattachés. Die spelen juist een grote rol bij het oplossen van problemen met de import van Nederlandse producten. Nederland is de tweede exporteur van landbouwproducten. Een goed beleid voor het bevorderen van de plantgezondheid is van groot belang om die positie te behouden. Ik hoop dat de handel en de teelt hier afspraken over kunnen maken.”
Ook LNCN-voorzitter Jan Douma is teleurgesteld in de overheid. “We hebben geen minister en ministerie van landbouw en geen staatssecretaris meer. De regering schaft ook de productschappen af. De overheid vindt dat de landbouw één van de tien topsectoren is waar de Nederlandse economie op drijft. Ik kan dat niet rijmen met elkaar.”
door Jan Engwerda 9 jan 2013 Bron:Boerderij

